Vyšetrenie prostaty: Ako prebieha a kedy je potrebné?

Vyšetrenie prostaty: Ako prebieha a kedy je potrebné?

Zatiaľ, čo ženy pravidelne navštevujú svojho gynekológa a chodia na pravidelné preventívne prehliadky, muži akoby na svoje zdravie zabúdali. Načo niekam chodiť, keď mi nič nie je? Odpoveď, ktorú používa asi každý druhý chlap. No, napríklad na to, aby ste včas odhalili potenciálne problémy, ak nejaké sú.

Môže to začať celkom nevinne. Od častého nočného močenia, močových infekcií, cez pokles chuti na sex, v najhorších prípadoch až po bolestivú ejakuláciu či erektilnú dysfunkciu. Muži si často odmietajú priznať, že majú problém. Pritom jeho príznaky na sebe pozorujú častokrát vopred. Problémy s prostatou môžete mať v akomkoľvek veku, aj keď pravdou je, že postihujú najmä starších mužov.

Čo je prostata?

Prostata je žľaza, ktorá sa nachádza pod mužským močovým mechúrom. Jej hlavnou úlohou je produkovať tekutinu, ktorá je rozhodujúca pre normálne fungovanie spermií. Nuž a ako muž starne, aj uňho sa prejavujú rôzne komplikácie a problémy. Preventívne vyšetrenie prostaty a návšteva lekára nie sú preto žiadnou hanbou alebo trápnou situáciou, ako si mnohí muži myslia.

O prostate môžeme tiež hovoriť ako o orgáne, ktorému väčšina mužov nevenuje až takú pozornosť – až do chvíle, kedy nezačnú ťažkosti. Keďže sa prostata nachádza v tesnej blízkosti močových ciest a močového mechúra, ak ochorie, môže spôsobiť problémy alebo ťažkosti počas močenia.

Prostata je tiež veľmi dôležitá pre mužskú plodnosť a potenciu. Preto sa jej oplatí venovať pozornosť.

Ako sa prejavujú problémy s prostatou?

Problémy s prostatou môže najčastejšie spôsobiť zápal prostaty alebo zväčšená prostata. Ak je zväčšená, môže byť príznakom dokonca aj rakoviny prostaty, no nemusíte sa hneď obávať. Vo väčšine prípadov je zväčšenie prostaty begídne, teda nezhubné. V takomto prípade ide o diagnózu benígna hyperplázia prostaty, známa aj pod skratkou BPH.

Aké sú príznaky zväčšenej prostaty?

Spozornieť by ste mali v prípade, ak na sebe pozorujete tieto nasledovné príznaky:

  • máte ťažkosti s močením, najmä na jeho začiatku a máte potrebu tlačiť pri močení,
  • máte pocit nevyprázdneného mechúra po vymočení sa,
  • trápi vás časté nutkanie na močenie, aj v noci,
  • počas močenia máte slabý alebo prerušovaný prúd moču,
  • po ukončení močenia máte mimovoľné odkvapkanie zopár kvapiek moču

Ak k tomu tieto príznaky sprevádza aj teplota, triaška, bolesti či pálenie pri močení, môže ísť o zápal močových ciest, ako aj o zápal prostaty.

Aké sú príznaky rakoviny prostaty?

Rakovina prostaty má podobné príznaky ako vyššie menovaná BPH. Zbystrite vašu pozornosť a zvážte návštevu lekára v prípade, ak

  • je viditeľná krv v moči alebo v ejakuláte
  • pociťujete bolesť nad lonovou kosťou alebo v oblasti hrádze
  • trpíte erektilnou dysfunkciou
  • trpíte inkotinenciou moču
  • vám zlyhávajú obličky
  • máte opuch nôh v prípade metastáz do lymfatických uzlín
  • ste anemický
  • máte nečakaný úbytok hmotnosti a iné.

Ako prebieha vyšetrenie prostaty u všeobecného lekára

Ak ste na sebe spozorovali niektorý z vyššie menovaných príznakov a rozhodli ste sa navštíviť lekára alebo ste sa len rozhodli urobiť niečo pre vaše zdravie a naplánovali ste si preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára, vedzte, že už to je prvý správny krok k tomu, aby ste niečo urobili pre svoje zdravie. Vyšetrením u vášho obvodného lekára sa určí ďalší postup a tiež aj to, či bude nutná návšteva urológa.

Dôverný rozhovor lekára a pacienta

Základným predpokladom správnej diagnostiky problému je dôverný rozhovor lekára a pacienta. Ide o to, aby ste sa svojmu lekárovi nehanbili zdôveriť sa so všetkými problémami, ktoré vás v tejto oblasti trápia. Mali by ste mu podať presné a úplné informácie – len tak bude lekár vedieť určiť vašu diagnózu.

Počas rozhovoru lekár vyplní dotazník, v ktorom sa vás opýta na opis problémov, vrátane doby ich trvania, závažnosti a zhoršenia kvality života. Ďalej budú nasledovať otázky o detailnom opise ťažkostí s močením (prúd moču, frekvencia močenia, krv alebo hnis v moči). Lekára bude tiež zaujímať aj váš životný štýl, príjem tekutín najmä večer a to, či sa u vás nevyskytuje nadmerný príjem alkoholu či kávy. Ďalej budú nasledovať otázky o stave vašich sexuálnych funkcií a otázky zisťujúce celkový fyzický a psychický stav pacienta.

Lekár potrebuje tiež vedieť, či sa liečite na iné ochorenia, ako cukrovka, neurologické ochorenia, vysoký krvný tlak alebo či ste absolvovali operácie v malej panve a pod.

Vyšetrenie prostaty cez konečník

Lekár vás prezrie a pri vyšetrení ho bude zaujímať najmä oblasť brucha. Ďalším nevyhnutným úkonom správnej diagnostiky patrí vyšetrenie prostaty prstami cez konečník. Nemusíte sa báť, je to nebolestivé a rýchle vyšetrenie, vďaka ktorému lekár zistí veľkosť, konzistenciu a tvar povrchu prostaty a na základe toho potom rozhodne o ďalšom postupe. Jedinou nepríjemnosťou môže byť pre vás to, že sa budete musieť pred lekárom vyzliecť tak, aby bol pre lekára váš konečník prístupný. Inak toto vyšetrenie trvá pár sekúnd a vo väčšine prípadov nie je bolestivé.

Vyšetrenie prostaty cez konečník umožňuje lekárovi nahmatať prostatu, posúdiť jej veľkosť a povrch. Ak je tvrdý, hrboľatý a nepravidelný, rakovina je pravdepodobnejšia ako pri hladkej prostate.

Vyšetrenie moču

Lekár vám môže dať vyšetriť moč. Sleduje sa tým najmä prítomnosť krvi a leukocytov v moči. Vyšetrením sa dajú vylúčiť zápaly močového mechúra a prostaty, infekcie či nádory v oblasti močových ciest. Zväčšená prostata totiž zvyšuje vašu náchylnosť na zápal močového mechúra.

Ako prebieha vyšetrenie prostaty u urológa

Vďaka týmto vyšetreniam bude mať všeobecný lekár obraz o pravdepodobnej diagnóze a pošle vás k urológovi na podrobnejšie vyšetrenie a potvrdenie diagnózy. Zväčšená prostata môže byť príznakom rakoviny, preto je potrebné aj pri typických príznakoch BPH vylúčiť rakovinu.

Odporúčame urológa navštíviť omnoho skôr, ako dosiahnete stredný vek, kedy sa zvyčajne objavujú problémy s prostatou. Neváhajte sa k nemu objednať kedykoľvek, keď budete pociťovať problémy s močovými cestami alebo s neplodnosťou, ktorá je v súčasnosti veľkým strašiakom.

Vyšetrenie prostaty môže ukázať, že máte nezhubne zväčšenú prostatu, čo sa najčastejšie prejavuje prerušovaným močením a nepríjemnými pocitmi, ktoré vás nutkajú na časté močenie. Urológ môže tiež zistiť aj prostatitídu, ktorá môže byť chronická alebo akútna. V neposlednom rade môže zachytiť aj spomínanú rakovinu prostaty, ktorá je dnes, našťastie, dobre liečiteľná.

Vyšetrenie pohmatom

Je to základné vyšetrenie, ako aj pri praktickom lekárovi, tak aj pri urológovi. Lekár na nesie na prst ruky v rukavici gél a jemne vloží prst do konečníka, odkiaľ je mužská prostata dobre prístupná. Už len na základe tohto vyšetrenia môže lekár odhadnúť veľkosť prostaty alebo iné abnormality. Ako sme spomínali, toto vyšetrenie nie je bolestivé a trvá naozaj veľmi krátko.

Vyšetrenie krvi a PSA

Urológ môže okrem klinického vyšetrenia (vrátane vyšetrenia cez konečník) vyšetriť aj krv na hladinu prostatického špecifického antigénu – PSA. Vykonáva sa pomocou odberu a analýzy vzorky krvi. Vďaka nemu môže vylúčiť alebo potvrdiť možnú diagnózu rakoviny prostaty (Zvýšená hladina PSA upozorňuje na možnú diagnózu rakoviny prostaty, rovnako tak býva vyššia aj pri zväčšenej prostate či zápaloch).

Okrem toho vám lekár môže urobiť uroflowmetrické vyšetrenie – pri ňom močíte do špeciálnej nádoby v miestnosti na to určenej, pri zachovaní dostatočného súkromia. Lekár tak dokáže vyhodnotiť silu moču v jednotlivých fázach močenia.

Ultrazvukové vyšetrenie

Dnes už väčšina moderne vybavených urológov používa vo svojej ordinácii ultrazvuk. Je to zariadenie, ktoré po priložení na požadovanú časť tela dokáže spoľahlivo ukázať, čo sa v ňom deje. Okrem toho je toto vyšetrenie neinvazívne a bezbolestné. Lekár ultrazvuk používa zvyčajne v prípadoch, keď má podozrenie na patogénny nález na prostate. Počas ultrazvukového vyšetrenia sa do konečníka zavedie veľmi tenká sonda, ktorá lekárovi ukáže konečný stav. Tento postup dokáže ušetriť človeka odberu vzorku na biopsii.

Urológ vám tiež môže urobiť sonografické vyšetrenie a určiť množstvo moču, ktoré zostáva v močovom mechúre po vyprázdnení. Sono mu napovie, do akej miery je obmedzenie prietoku v močových cestách alebo nakoľko je močový mechúr oslabený.

Biopsia prostaty

Pri podozrení na rakovinu prostaty vám urológ urobí biopsiu prostaty – robí sa v lokálnej anstézii pomocou bioptickej pištole. V prípade definitívnej diagnózy zvanej benígna hyperplázia prostaty (zväčšená nezhubná prostata) lekár začne liečbu.

Liečba prostaty

Ak trpíte benígnym zväčšením prostaty, lekár vám vysvetlí a poradí, ako prispôsobiť svoj životný štýl tomu, aby vás ochorenie čo najmenej obmedzovalo. Mali by ste dodržať odporúčaný denný príjem tekutín (1,5-2 litre), skúste obmedziť pitie tekutín pred spaním a cestovaním. Nemali by ste piť alkohol a kávu, nakoľko odvodňujú organizmus a pôsobia dráždivo. Pomôcť vám tiež môže tréning močového mechúra či močenie v intervaloch.

Lekár vám môže predpísať i tabletky, pri vážnych príznakoch či komplikáciách zas môže navrhnúť operáciu spojenú s odstránením tkaniva prostaty. V prípade zápalu prostaty vám lekár predpíše antibiotiká. Liečba rakoviny prostaty je zas v rukách onkológa.

Ak vás zaujíma liečba prostaty doma, bylinkami, skúste pri benígnom zväčšení prostaty odvar z vŕbovky malokvetej alebo koreňa pŕhľavy domácej. Či sú však tieto babské rady skutočne účinné, je otázne. Určite odporúčame návštevu lekára, pred samoliečbou bylinkami. Môže sa stať, že tak zbytočne oddialite správnu liečbu, vrátane liečby rakoviny prostaty. Bylinky berte skôr ako doplnok liečby, nespoliehajte sa na ne ako na hlavný liek.

Prevencia problémov s prostatou

Dokonalá prevencia pred problémami s prostatou neexistuje. Môžeme ale však podporiť jej správne fungovanie a to hneď niekoľkými spôsobmi. Obmedzte alkohol, kávu a cigarety, vhodnými cvikmi posilňujte svalstvo panvového dna (Kegelove cviky), ak pocítite nutkanie na močenie neignorujte ho a choďte čo najskôr močiť, skúste sa držať v teple – chlad môže častejšie nutkať na močenie. A samozrejme, v rámci prevencie rakoviny prostaty nezabúdajte na preventívne prehliadky u urológa.

Pravidelná návšteva urológa je síce dôležitá, ale nie je to všetko, čo môžete pre zdravie svojej prostaty urobiť. Ak spozorujete prvé príznaky problémov s prostatou alebo len chcete podporiť svoju prostatu, vyskúšajte prírodné doplnky stravy obsahujúce bylinky na prostatu. Kombinácia týchto účinných látok pomôže udržať vašu prostatu zdravú.

Výživové doplnky na podporu prostaty

Ak je to aspoň trochu možné, skúste dať prednosť prípravkom Stoporex® Prostate vo forme tabliet na prírodnej báze, oproti tým na predpis. Príroda sama dokáže pre človeka nájsť veľa účinných prostriedkov na lepšie fungovanie organizmu, to isté sa týka aj prostaty. Tieto tabletky na prírodnej báze fungujú na jednoduchom princípe – sú v nich viaceré extrakty a výťažky z rastlín a bylín pôsobiacich na močovú sústavu a prostatu tak, aby sa zachovalo zdravé fungovanie a tiež stav buniek. Základom ich účinných látok sú extrakty z Macy, Saw Palmetto či Tribulus Terrestris, ktoré majú navyše priaznivé účinky aj na plodnosť alebo potenciu.

Ďalšou výhodou týchto tabletiek je, že k nim netreba recept ani lekársky predpis a teda ani návšteva u lekára, vďaka svojmu prírodnému zloženiu sa nemusíte obávať vedľajších účinkov a môžete ich užívať pokojne aj dlhodobo. Pochopiteľne, tieto tabletky nie sú náhradou odbornej liečby prostaty (pri zväčšení prostaty alebo pri jej zápale), môžu však podporiť jej správnu funkciu.

Vyšetrenie prostaty: Ako prebieha a kedy je potrebné?
Prejsť na začiatok